Podatek drogowy, rejestracja i ubezpieczenie auta w Niemczech

Opublikowane przez | 3 lipca 2013 | Porady

de-kfz-steuer

Jeśli w naszym posiadaniu jest ważny dokument rejestracyjny, nasz pojazd jest sprawny i bezpieczny a naszym miejscem stałego pobytu nie są Niemcy, prawo niemieckie dopuszcza tymczasowe uczestniczenie w ruchu drogowym, gdyż nasze auto jest zarejestrowane w innym Państwie członkowskim UE lub innym kraju Wspólnoty Gospodarczej.
Jeśli jednak postanawiamy zostać na terenie Niemiec, na czas przekraczający rok, w tym przypadku naszym obowiązkiem jest już zarejestrowanie pojazdu. Rejestracja łączy się bezpośrednio z opłacaniem podatku drogowego nazwanego Kfz-steuer, a do tego nieodzownie, z wykupieniem ubezpieczenia na nasze auto Kfz-Versicherung. Niedopełnienie tej powinności narazi nas na otrzymanie mandatu bądź nawet na zakaz poruszania się po niemieckich drogach.

Ubezpieczenie
Zadaniem podstawowym, które czeka nas przy rejestracji jest podpisanie umowy z firmą ubezpieczeniową dzięki czemu otrzymamy elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia czyli eVB-Nummer. Można załatwić owe procedury szybciej, chociażby przez telefon bądź internet. Naszym następnym korkiem będzie udać się do Urzędu ds. dopuszczania pojazdów mechanicznych do ruchu drogowego (Kfz-Zulassungsstelle), jest on nam przydzielony ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Teraz wystarczy cierpliwie poczekać na przyjęcie przez urzędnika, trzymając w ręce swój numerek. Pamiętajmy, iż przy wizycie będą nam potrzebne: karta pojazdu, dowód osobisty oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Urząd wydaje nam kartę pojazdu oraz dodatkowo kartę do automatu, jeśli wszystkie nasze dokumenty będą poprawne. Karta ta, posłuży nam do opłaty rejestracyjnej, koszt opłaty to wydatek rzędu ok. 30-40€.

Tablice rejestracyjne

Mając dodatkową kartę pojazdu w ręce, udajemy się do firmy wykonującej tablice rejestracyjne, która wykonuje tablice na miejscu. W tym momencie, uiszczamy opłatę rejestracyjną w automacie. Przedstawiamy dowód uiszczonej opłaty rejestracyjnej pracownikowi urzędu w celu odebrania książeczki pojazdu i dowodu osobistego. Teraz pozostaje nam przykręcić nasze tablice rejestracyjne i ruszać na niemieckie drogi.

Podatek drogowy


Wysokość podatku drogowego Kfz-Steuer w Niemczech zależy przede wszystkim od dwóch czynników czyli klasy zanieczyszczeń pojazdu oraz pojemności silnika pojazdu. Jeżeli nasze auto generuje dużo spalin, a jego silnik również posiada dużą pojemność, siłą rzeczy zapłacimy większy podatek. Silniki diesla będą zatem dla nas dużo kosztowniejsze niż benzynowe. Wyjątek tutaj stanowić tylko może silnik Wankla. Samochody będące zarejestrowane w Niemczech, które posiadają niemieckie tablice rejestracyjne ów podatek zapłacą od pierwszego dnia rejestracji. Natomiast auta zarejestrowane w Polsce i posiadające polskie tablice rejestracyjne, poruszające się po niemieckich drogach, podatek opłacą po upływie 6 miesięcy od pierwszego zatrudnienia na terenie Niemiec. Stawka podatku drogowego w Niemczech wynosi, więc od wyżej wymienionych parametrów od 100 nawet do 1000 € w okresie roku (dla przykładu najtańszym podatkiem zostaniemy obłożeni przy nowym aucie spełniającym normę eco 4, z drugiej strony natomiast, najdrożej – za stare samochody z dużymi silnikiem diesla)decydujące znaczenie przy opłacie podatku drogowego ma bowiem również fakt długości pobytu kierowcy i pojazdu na terenie Niemiec. Zatem niemal wszyscy pracownicy z Polski muszą odprowadzić za swój samochód podatek do niemieckiego fiskusa, gdy przemieszczają się po Niemczech.

573 liczba wyświetleń, 1 dzisiaj

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pytanie zabezpieczające:

Czy Berlin to stolica Niemiec?

Odbieraj oferty z Niemiec bezpośrednio na maila!